Informacje ogólne

W obecnych czasach każdy z nas ma nie jeden powód do korzystania z usług bankowych i finansowych. W Polsce istnieje bardzo wiele instytucji finansowych i banków, które oferują szereg usług dla poszczególnych grup klientów. Banki można podzielić na takie, które zajmują się obsługą zarówno dużych firm i klientów indywidualnych, takie, które głównie zajmują się obsługą klientów indywidualnych i małych firm, oraz takie, które zajmują się jedynie firmami.

Nas interesują banki, które będą oferować usługi dla osób fizycznych. Ale czy wszystkie banki świadczą  takie same usługi? Zapewne nie, dlatego warto sprawdzać ofertę, pytać o ceny i uważnie śledzić zmiany. Założenie konta jest dosyć prostą czynnością – należy zorientować się w ofercie największych banków oraz wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie. Podejmując decyzję, w jakim banku otworzymy rachunek, należy wziąć pod uwagę m.in.:

  • czy bank, w którym chcemy otworzyć rachunek, jest godny zaufania?
  • czy to jest duży bank?
  • czy ma wiele oddziałów i bankomatów?
  • czy posiada wpłatomat?
  • czy ma gwarancje funduszu bankowego (trzeba zwrócić uwagę, czy w oddziale wisi certyfikat BFG albo sprawdzić na stronie)?

Nie należy korzystać z usług banku, który nie ma tych gwarancji, ponieważ jeśli bank upadnie, albo będzie miał jakieś problemy finansowe, nasze środki przepadną i będziemy musieli pozwać bank do sądu, co oznacza długie czekanie. BFG gwarantuje zwrot środków deponenta do wysokości 100 tys. euro (bierze się pod uwagę m.in. lokaty terminowe, rachunki bieżące, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe jednej osoby w danym banku).  Mówimy tutaj o zakładaniu konta, jednakże należy zwrócić baczną uwagę na to, iż często w pakiecie oferowane są konto oszczędnościowe albo lokaty. Na rachunkach bieżących także przechowujemy czasem dość duże środki, właśnie dlatego należy korzystać z usług jedynie renomowanych banków.

Obecnie wiele instytucji finansowych oferuje sprzedaż produktów przez Internet, ale to nie jest dobry sposób na rozpoczynanie współpracy z bankiem – lepiej wybrać oddział blisko miejsca zamieszkania albo pracy, konkretnego doradcę (jeśli zadeklarujemy wpływy na odpowiednim poziomie być może będziemy mogli korzystać z bardziej spersonalizowanych usług, czyli mieć dedykowanego doradcę bankowego) i pytać o wszystko, co nas interesuje.

Założenie konta w dobrym banku, na dobrych warunkach, z dobrą bankowością elektroniczną jest ważne dla naszej wygody życia codziennego. Numer rachunku będziemy podawać w wielu miejscach i jeśli będziemy często zmieniać banki, to będzie to problematyczne, gdyż może się okazać, że pracodawca nie zaktualizował numeru naszego rachunku, albo nie opłaciliśmy bieżących faktur. Zatem lepiej porządnie się rozejrzeć przed podjęciem decyzji, a potem korzystać z rachunku bankowego wygodnie i spokojnie.

 

logo migrapolis

logo ue biale

Projekt "Nowa ustawa - moje nowe prawa" współfinansowany jest ze środków z Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa

Materiały znajdujące się na stronie nie są opiniami Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Komisja Europejska oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznejnie nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

 Copyright © by Fundacja Rozwoju Oprócz Granic, 2015