Transfery międzynarodowe

Podejmując pracę w Polsce obcokrajowiec często jest zmuszony rozstać się na jakiś czas ze swoją rodziną. Wówczas część środków chciałby wygodnie przekazywać swojej rodzinie, która znajduje się zagranicą. Może to zrobić na kilka sposobów:

Przelew bankowy

Otwierając konto w polskim banku zorientujmy się, czy realizuje on przelewy do banku, w którym my albo nasza rodzina zagranicą ma otwarte konto. Nie każdy bank wyśle pieniądze do każdego banku zagranicznego. Przelewy zagraniczne różnią się miedzy sobą pod względem czasu ich realizacji i ceny. Najprostszym jest przelew w euro do krajów Unii Europejskiej oraz EOG. Jest to tzw. przelew SEPA. Przelewy te są dość tanie – koszt to około 10 zł, pieniądze transferowane są bezpośrednio do banku odbiorcy i na ogół docierają już w kolejnym dniu roboczym. Co bardzo ważne, osoba, której wysyłamy pieniądze, otrzyma od nas całą kwotę, ponieważ nie ma tu kosztów pośredniczących. Bardzo ważne jest, że musimy znać nr SWIFT banku odbiorcy, znać prawidłowy nr IBAN (nr rachunku bankowego w odpowiednim formacie – identyfikator kraju, np. PL i 26 cyfr) i musimy wskazać opcję kosztów SHA (na ogół jest ona automatycznie wskazywana przez bank).

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chcemy zrobić przelew w innej walucie, albo do krajów spoza UE i EOG. Wówczas pieniądze są przekazywane przez tzw. banki pośredniczące i pomiędzy bankiem w Polsce a bankiem, do którego chcemy wysłać pieniądze, może być nawet kilka banków pośredników. Jeśli z góry nie pokryjemy kosztów transferu, wówczas banki same pobiorą je z wysyłanej kwoty.

Koszty transferu można rozliczyć na trzy sposoby:

  1. OUR – sami pokrywamy pełne koszta przelewu
  2. SHA – koszty pobierane przez polski bank ponosimy sami, a koszty banków pośredniczących pokrywa odbiorca (czyli są pobierane z wysyłanej kwoty)
  3. BEN – wszelkie koszta ponosi osoba, której wysyłamy pieniądze (także z wysyłanej kwoty)

Więcej o warunkach przelewów zagranicznych w polskich bankach

Warto nawet kilka razy sprawdzić numer konta odbiorcy, jeśli nie jest to bank europejski, ponieważ numer rachunku może być w zupełnie innym standardzie niż IBAN (może być więcej lub mniej cyfr niż 26). Wówczas upewnij się, iż faktycznie posiadamy dobry numer konta i wszystkie dane niezbędne do wykonania przelewu, ponieważ jeśli czegoś nie podamy, to przelew może nie dotrzeć do odbiorcy, a będzie zawieszony gdzieś pomiędzy bankami.

Zagraniczny przekaz pocztowy

Aby wysłać pieniądze zagranicę osobie, która nie posiada konta bankowego, możemy skorzystać z zagranicznego przekazu pocztowego, oferowanego w każdej placówce Poczty Polskiej. Należy wypełnić odpowiedni formularz i nadać pieniądze. Wadą tego rozwiązania jest czas transferu. Poczta informuje, iż trwa to do sześciu dni roboczych.

Gdzie i na jakich warunkach można przekazać pieniądze za pomocą przekazu pocztowego?

Aby nadać pieniądze należy wypełnić blankiet, w którym podajemy kwotę w złotówkach, a pracownik poczty przeliczy złotówki na walutę zagraniczną. Poczta Polska oferuje także usługę Zagraniczny Transfer Gotówkowy RIA (pieniądze wysyłane są online do zagranicznego odbiorcy za pośrednictwem firmy RIA Financial Services, która jest jednym z największych operatorów na rynku przelewów gotówkowych). Zaletą tego rozwiązania jest dostępność placówek pocztowych, które znajdują się w każdym mieście i mniejszych miejscowościach.

Sprawdź ceny usług w ramach Zagranicznego Transferu Gotówkowego RIA

Western Union

Przelewu gotówkowego zagranicę możemy dokonać także za pośrednictwem firmy Western Union, która współpracuje z wieloma bankami w Polsce. Z usług Western Union można korzystać zarówno w oddziałach własnych firmy, jak i w placówkach licznych banków, lub przez ich stronę internetową. Należy wówczas się zarejestrować i nadać gotówkę z karty płatniczej lub kredytowej. Aby nadać przekaz w placówce, należy wypełnić formularz i okazać dokument tożsamości. Razem z potwierdzeniem nadania gotówki dostaniemy specjalny numer kontrolny. Aby odbiorca mógł odebrać przekaz, musi pojawić się w agencji Western Union oraz posiadać dokument tożsamości i – co ważne – znać dane przekazu, tj. kwotę, imię i nazwisko nadawcy, numer referencyjny. Gdyby okazało się, że odbiorca nie posiada dokumentów, wówczas może odebrać pieniądze za pośrednictwem hasła, które posiada nadawca. Pieniądze można nadać w złotówkach, euro i dolarach, a odbiór może nastąpić w walucie kraju przeznaczenia. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość monitorowania statusu przekazu, który nadaliśmy, lub na który czekamy. Aby to zrobić, warto odwiedzić stronę internetową Western Union, a już na głównej stronie znajdziemy wyszukiwarkę przekazów.

Systemy płatności P2P

Nowoczesnym, szybkim i tanim rozwiązaniem są systemy płatności P2P, tj. PayPal lub Moneybookers. Zarówno nadawca, jak i odbiorca, muszą mieć założone konta w danym serwisie. Do wysłania przekazu wystarczy znać adres email odbiorcy oraz należy ustalić kwotę, jaką chcemy wysłać. Tutaj można wysłać pieniądze. Należy być bardzo czujnym i często zmieniać hasła do konta w tych systemach, gdyż często łatwość korzystania z danego serwisu wiąże się z mniejszym pułapem bezpieczeństwa naszych danych w Internecie.

 

logo migrapolis

logo ue biale

Projekt "Nowa ustawa - moje nowe prawa" współfinansowany jest ze środków z Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa

Materiały znajdujące się na stronie nie są opiniami Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Komisja Europejska oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznejnie nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

 Copyright © by Fundacja Rozwoju Oprócz Granic, 2015