Oferta banków dla cudzoziemców

Dla cudzoziemców, zwłaszcza obywateli państw nie należących do Unii Europejskiej, wybór banku może być ograniczony względami formalnymi, tzn. koniecznością przedstawienia odpowiednich dokumentów wymaganych przez bank. Niestety, część banków odmawia otwarcia konta niektórym cudzoziemcom (w szczególności dotyczy to osób, które nie mają numeru PESEL lub też jeszcze nie uzyskały karty pobytu). Wewnętrzne regulacje banków decydują o tym, kogo i na jakich warunkach banki obsługują. Niestety, regulaminy te nie są powszechnie dostępne nawet dla potencjalnych klientów.

Niektóre banki wymagają posiadania numeru PESEL, co przy obecnym stanie prawnym jest dosyć kłopotliwe dla cudzoziemca, gdyż dla nowo przybyłych cudzoziemców uzyskanie numeru PESEL stało się prawie niemożliwe.

Jednym z banków, w których od cudzoziemca nie wymaga się posiadania karty pobytu i numeru PESEL, jest bank Millenium, który posiada wiele oddziałów w Polsce, ma nowoczesną bankowość internetową (wniosek o założenie konta można także złożyć przez Internet) oraz atrakcyjną ofertę.

W ING Bank Śląski cudzoziemiec może założyć konto posługując się paszportem oraz innym, akceptowalnym przez bank dokumentem, wydanym w kraju pochodzenia, który potwierdza adres zamieszkania na terytorium tegoż kraju, albo oświadczeniem cudzoziemca o miejscu zamieszkania na terytorium obcego państwa. Konto w ING Bank Śląski cudzoziemiec może założyć także za pomocą dowodu osobistego, wydanego w kraju pochodzenia (jeśli jest w liście wzorów posiadanych przez bank) wraz z innym dokumentem akceptowalnym przez bank, wskazującym adres zamieszkania w swoim kraju lub też wraz z oświadczeniem o miejscu zamieszkania w kraju pochodzenia. Zatem najprościej byłoby założyć konto posługując się paszportem zagranicznym i oświadczeniem o miejscu zamieszkania lub dowodem osobistym, a także wspomnianym oświadczeniem (więcej informacji tu). Usługi ING Banku Śląskiego są nieco droższe i posiada on znacznie mniej oddziałów, trzeba także wziąć pod uwagę, że nie otworzymy tu konta przez Internet.

Warto również sprawdzić ofertę banku Raiffeisen Polbank – tutaj założymy konto posługując się paszportem lub kartą pobytu, a do tego bank ten ma ciekawe usługi finansowe oraz dość dużą sieć oddziałów i filii bankowych, zatem wygodnie będziemy załatwiać w nim bieżące sprawy.

Podpisując umowę prośmy o to, aby doradca dokładnie nam wytłumaczył, na jakie usługi się decydujemy. Na ogół doradcy chcieliby sprzedać wiele produktów za jednym razem, ale bądźmy uważni – podczas pierwszego spotkania decydujmy się jedynie na konto bieżące. Następnie zalogujmy się w bankowości elektronicznej, sprawdźmy, czy nam odpowiada, czy korzystanie z niej jest proste. Wówczas, gdy będziemy zadowoleni, możemy wrócić do doradcy i założyć drugie konto – oszczędnościowe. Jest ono na ogół wyżej oprocentowane od konta bieżącego, środki są bezpieczne, gdyż nie ma możliwości „wyjęcia” ich za pomocą karty do bankomatu. Dzięki lokowaniu środków na takim koncie możemy jednocześnie mieć w każdej chwili dostęp do środków oraz zarabiać na odsetkach.

Warto wiedzieć, że w Polsce wszelkie odsetki z lokat bankowych są opodatkowane tzw. podatkiem Belki tj. 19%. Jednakże w przypadku nierezydentów podatkowych (czyli jeśli nie mieszkamy w Polsce dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym), możemy skorzystać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i wówczas odsetki – czy to z rachunku oszczędnościowego, czy depozytów – będą opodatkowane zgodnie z ustawodawstwem państwa właściwego ze względu na naszą rezydencję podatkową (często o wiele niższym). Aby móc z tego korzystać, musimy przedstawić w naszym banku certyfikat o rezydencji podatkowej, wystawiony przez zagraniczny urząd skarbowy.

Ciekawą ofertę w zakresie kont bankowych posiada Bank Zachodni WBK – warto się tam wybrać lub zadzwonić i sprawdzić ofertę tego banku (interfejs bankowości elektronicznej poza wersją polską jest też dostępny w wersji angielskiej i hiszpańskiej). Doradcy banku deklarują, iż do założenia konta wystarczy paszport i zaświadczenie o zameldowaniu lub karta pobytu, niezależnie od jej rodzaju. Bank ten jest trzecim największym bankiem w Polsce i ma bardzo dużą sieć placówek, w których możemy uzyskać fachową pomoc. Wiele spraw będziemy także mogli załatwić przez Internet lub telefonicznie.

Gdy rozważamy założenie konta bankowego w Polsce, z pewnością nie możemy ominąć banku PKO BP, który posiada atrakcyjną ofertę, nowoczesne produkty oraz bardzo wiele oddziałów i filii, nawet w niewielkich miasteczkach. Aby założyć konto, musimy przedstawić paszport oraz inne dokumenty wymagane przez bank. W praktyce może się okazać, iż sam paszport nam wystarczy, aby dokonać formalności, ale istnieje także prawdopodobieństwo, iż bank zażąda od nas np. karty pobytu. Są to sprawy indywidualne i zapewne każdy cudzoziemiec będzie w innej sytuacji, a bank będzie potrzebował różnych dokumentów od różnych osób.

Kolejnym bankiem, o którym warto wspomnieć, jest Pekao S.A., ponieważ także posiada gęstą sieć placówek – z pewnością będzie można wybrać taką, która usytuowana jest blisko miejsca zamieszkania albo pracy. Tutaj, aby założyć konto, należy okazać paszport oraz zadeklarować miesięczne wpływy na ten rachunek. To w zupełności powinno wystarczyć, aby faktycznie otworzyć konto będąc cudzoziemcem, niezależnie od kraju pochodzenia.

Przygotowując się do otwarcia konta bankowego w Polsce, cudzoziemcy musza pamiętać, iż wymogi poszczególnych banków co do okazania odpowiednich dokumentów przy zawarciu umowy, ulegają zmianom. Co więcej, informacji na temat tychże wymagań na ogół nie znajdziemy na stronie internetowej w banku. Często jest to zapisane w regulaminie danego produktu. Zatem przy wyborze konta przejrzyjmy oczywiście strony internetowe banku w celu zapoznania się z jego ofertą, a następnie skontaktujemy się z tymi bankami, których oferta jest dla nas atrakcyjna. Aby oszczędzić czas, można to zrobić telefonicznie. Tą drogą powinniśmy otrzymać wyczerpującą informację zarazem o koncie, zasadach, a także o wymaganych dokumentach. Jednakże niektóre banki już na tym etapie proszą potencjalnych klientów o wizytę w banku w celu otrzymania precyzyjnych informacji co do możliwości podpisania umowy na prowadzenie rachunku bankowego przez danego cudzoziemca.

Więcej na temat ofert polskich banków dla cudzoziemców.

Jeżeli niepokoi Cię praktyka działania banku – możesz to zgłosić do Komisji Nadzoru Finansowego, która sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.

Adres do korespondencji:
Komisja Nadzoru Finansowego
Plac Powstańców Warszawy 1
00-030 Warszawa

lub mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

logo migrapolis

logo ue biale

Projekt "Nowa ustawa - moje nowe prawa" współfinansowany jest ze środków z Europejskiego Funduszu na rzecz
Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z budżetu państwa

Materiały znajdujące się na stronie nie są opiniami Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Komisja Europejska oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznejnie nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

 Copyright © by Fundacja Rozwoju Oprócz Granic, 2015